16S-sekvensering av bakterie-DNA på vävnader samt sonikerade material utförs från 22 april på Akademiska laboratoriet

2025-04-08 10:29

Nyhet från klinisk mikrobiologi

Analysen utförs med Nanopore-teknik vilket ger en bättre upplösning än med nuvarande Sangersekvensering som utförs på Sahlgrenska. Till att börja med kommer analysen att köras en gång/vecka men kan komma att utökas om efterfrågan ökar. Provsvaren levereras elektroniskt till Cosmic på samma sätt som vanliga odlings- och PCR-svar som analyserats på Akademiska laboratoriet.

Övriga provmaterial (exempelvis ledvätska, pleuravätska, ben, hjärtklaff, glaskroppsaspirat) skickas som tidigare till Sahlgrenska för 16S-sekvensering. Provsvar från Sahlgrenska levereras enligt rutin i form av papperssvar.

Från och med 8 april ändras namnet på undersökningen som ska väljas vid beställning i Cosmic till:

  • Vävnad- Bakterie- DNA, 16S sekvensering
    respektive
  • Övrigt provmaterial- Bakterie- DNA, 16S sekvensering

I takt med att fler provmaterial kan valideras in så kommer dessa successivt att överföras till vår egen Nanopore-sekvensering på Akademiska laboratoriet. Detta sker löpande framöver.

Kontaktperson:

Sofia Persson, biträdande överläkare, klinisk mikrobiologi

Telefon: 018 – 617 03 93, sofia.persson@akademiska.se